Reprezentují ve světě. Ženy, které získaly ceny za svou dlouholetou práci jsou inspirací pro náš všechny.
historické momenty
Nobelovy ceny jsou odovdzané. Na základě poslední vůle a z prostředků významného švédského průmyslníka a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročně udělována prestižní Nobelova cena za významný objev, čin nebo dílo. Tato pocta umělcem vědcům, ekonomům a mírotvorcem je obecně považována za nejhodnotnější ocenění na světě.
Za chemii ve středu vyhráli poprvé v dějinách švédské Královské akademie věd dvě ženy, a to za vývoj metody CRISPR-Cas9, která umožňuje vědcům upravit DNA libovolného organismu.
Francouzská biochemička Emmanuelle Charpentierová, která si cenu rozdělí s americkou biochemickými Jennifer Doudnovou, doufá, že jejich vítězství je „pozitivním odkazem zejména pro mladé dívky, které se chtějí věnovat vědě“, a dodala, že nezájem mladých lidí pracovat ve vědecké oblasti je „hluboce znepokojující. „
„Velmi doufám, že tato technologie pomůže odhalit nové záhady v biologii, a že bude použita ve prospěch lidstva,“ řekla Doudnová pro agenturu AP.
Laureátky vyvinuli metodu CRISPR-Cas9 na základě imunitního systému bakterií, které také mohou být nakaženy viry.
Pokud bakterie infekci přežije, část virové DNA zůstane v jejím specifických částech zvaných CRISPR. Z této části virové DNA pak bakterie vytvoří odpovídající vlákno crRNA, které v kombinaci s molekulou tracrRNA a dvěma proteiny včetně Cas9 vytvoří tzv. „Biologické nůžky“.
Tyto nůžky se dokáží díky vláknu crRNA – které je založeno na virové DNA – zaměřit na specifickou část sekvence DNA viru, rozstřihnout ji, a tak virus zneškodnit.
Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnová zjistili, že v tomto mechanismu dokáží nahradit vlákno crRNA viru libovolným crRNA z jakéhokoli organismu, a tak velmi přesně upravit jakoukoliv sekvenci DNA.
„S pomocí této technologie mohou vědci s mimořádně vysokou přesností měnit DNA zvířat, rostlin a mikroorganismů. Tato technologie měla revoluční vliv na biologii, přispívá k novým terapiím na rakovinu a může vést i k vyléčení dědičných chorob, „uvedla stockholmská Královská akademie věd.
Nobelova nadace, která předávání Nobelových cen organizuje, v září oznámila, že tradiční slavnostní ceremoniál udílení cen se letos z důvodu pandemie koronavirus SARS-CoV-2 neuskuteční. Akci v stockholmské koncertním sále nahradí televizní přenos z radnice švédské metropole.
Nobelovu cenu za literaturu za rok 2020 získala americká básnířka Louise Glücková. Ve čtvrtek to oznámila královská Švédská akademie ve Stockholmu.
Glücková si zasloužila ocenění „za svůj nezaměnitelný poetický hlas, který svou strohou krásou přetváří individuální existenci na univerzální“, uvedla agentura AFP, citací stockholmskou akademii.